Dienstag, 16. April 2019

Szalony Pan Kleks



Różne wydania książki Akademia Pana Kleksa


TYTUŁ: Akademia Pana Kleksa
TEKST: Jan Brzechwa
ILUSTRACJE: Mikołaj Kamler
LICZBA STRON: 136
OPRAWA: twarda
FORMAT: 17/24,5
WIEK: +6
WYDAWNICTWO: GREG


Jan Brzechwa napisał Akademię Pana Kleksa zaraz po wojnie w 1946 roku. Popularność książki rosła w niesamowitym tempie, naturalną sprawą było więc powstanie kolejnych dwóch części powieści, będących kontynuacją przygód Pana Kleksa. Wydaje mi się, że Akademię wymyśloną przez Brzechwę zna każdy Polak. Jeśli nie pamięta samej książki, to może film albo spopularyzowane piosenki. W Internecie znalazłam ponad trzydzieści różnych wydań Akademii Pana Kleksa, jakie ukazały się w różnych wydawnictwach na przestrzeni siedemdziesięciu trzech lat. Nadal powstają kolejne książki i audiobooki. Pan Kleks zadomowił się w polskiej popkulturze dzięki swojej charyzmatycznej postaci, tajemnicach jakie go otaczają i całej tej bajkowości, którą uwielbiają wszystkie dzieci. 


Z tą książką można się wyśmienicie bawić. W Akademii Pana Kleksa dzieją się fantastyczne rzeczy pobudzające fantazję. Pan Kleks raz rośnie, raz się zmniejsza za sprawą swojej pompki. Zażywa tabletek na porost włosów, wyczarowuje magiczne, kolorowe potrawy dla swoich uczniów, przyznaje im piegi w nagrodę i podgląda w lusterkach ich sny. Kleks wysyła swoje oko w różne miejsca, aby potem opowiedziało mu co widziało. Jego pomocnik kruk Mateusz mówi jedynie końcówkami wyrazów, ale dzieci szybko i bez problemu potrafią rozszyfrować ten kod. Po przeczytaniu książki, czytenicy zaczynają porozumiewać się językiem Mateusza i mają z tym dużo zabawy. Wspólnie z dziećmi wymyśliliśmy i wykonaliśmy domowymi sposobami GRĘ PLANSZOWĄ! Zdjęcia pod filmem:)

Wszystkie części przygód Pana Kleksa:
1. Akademia Pana Kleksa
2. Podróże Pana Kleksa
3. Tryumf Pana Kleksa


Pan Kleks w serii Kolorowej Klasyki wygląda tak:





NASZA GRA PLANSZOWA " EMIA ANA EKSA"
Najpierw na czterech kartkach A4 narysowaliśmy pola na planszy. Ustaliliśmy, że chcemy aby była to kolorowa gra więc dzieci zaczęły ją kolorować. Przypadkiem odkryliśmy, że zielone i niebieskie pola muszą coś oznaczać, dlatego postanowiliśmy, że jeśli gracz stanie na niebieskim polu to odpowiada na pytanie a jeśli na zielonym to musi wykonać jakieś zadanie. Klara wymyśliła pola w kolorach tęczy, które mają oznaczać, że gracz zostaje wysłany przez Pana Kleksa do innej baki i musi czekać kolejkę. Felek wymyślił pola upamiętniające doktora i oznaczone napisem PAJ-CHI-WO, na których można ponownie rzucać kostką i drabinki, po których można się wspinać. Na końcu dzieci dorysowały piegi na poszczególnych polach, które mają zbierać gracze. Potem wspólnie ustaliliśmy zasady gry, które spisałam na kartce a wieczorem prześcigaliśmy się w wymyślaniu pytań i zadań, które po zapisaniu na komputerze wydrukowałam na zielono i niebiesko.  Dzieci dziurkaczem produkowały kolorowe piegi, laminowały i wycięły pytania z zadaniami. Pozostało nam jeszcze tylko ozdobienie farbami pudełka na grę. 



Polecam serdecznie wszystkim rodzicom wymyślanie swoich własnych gier planszowych po przeczytaniu książki. Jest z tym dużo zabawy, dzieci rozwijają się kreatywnie, na dłużej zapamiętają tekst książki, cieszą się z poważnych zadań, które mają wykonać, podejmują ważne decyzje, wymyślają i bardzo się starają aby wszystko się udało. Twórczo spędzony z dzieckiem czas to piękna inwestycja w jego rozwój. 
Dla zainspirowania dołączam kilka zdjęć naszej gry planszowej. Wciąż gramy w nią bardzo chętnie. Dzieci są z niej bardzo dumne. 
Jeśli ktoś chciałby skorzystać z naszych pytań i zadań do gry to chętnie je wyślę. Proszę o kontakt: iwo.smol@gmail.com









Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen