Sonntag, 23. September 2018

PRZEGLĄD KSIĄŻEK – ASTRID LINDGREN

Książki tej wielkiej szwedzkiej pisarki znają chyba wszystkie dzieci na świecie. Jest w każdym razie tłumaczona na 73 języki. Napisała ponad 20 powieści oraz mnóstwo sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych. Jej twórczość jest bardzo chętnie filmowana a sama pisarka otrzymała bardzo dużo prestiżowych nagród na całym świecie. Polskie dzieci przyznały jej Order Uśmiechu a w 1989 dostała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. 

Świat książek Astrid Lindgren cudownie rozbudza wyobraźnię i rozbawia kolejne pokolenia. Szalone przygody szwedzkich dzieci są pełne humoru. Autorka tworzy niebanalne osobowości. Jej bohaterowie są często niesfornymi dziećmi, z którymi łatwo utożsamić się małym czytelnikom. Stworzyła postaci, które na trwałę wpisały się w kanon dziecięcej literatury. Wprowadźmy również nasze dzieci w świat Pippi, Dzieci z Bullerbyn, Emila ze Smalanli, Madiki z Czerwcowego Wzgórza, Lotty z ulicy Awanturników, śmiesznego Karlssona czy Ronji córki zbójnika.
KSIĄŻKI w polskim tłumaczeniu:

1944 - Zwierzenia Britt-Marii
To debiut literacki Astrid Lindgren. Autorka zaczęła od historii o nastolatce. Choć temat wydaje się poważny bo to  opowieść o życiu dorastającej dziewczyny i jej szkolnych perypetiach oraz pierwszej prawdziwej miłości, to jednak jak na Lindgren przystało opowieść jest pełna humoru i optymizmu.

1945 - Pippi Pończoszanka
1946 - Pippi wchodzi na pokład
1948 - Pippi na Południowym Pacyfiku
Książki o Pippi to klasyk literatury dziecięcej. Stały się największym szwedzkim bestsellerem wszech czasów. Choć Pippi narodziła się ponad 70 lat temu, pozostaje ulubienicą kolejnych pokoleń. To opowieść o niesfornej dziewczynce, która mieszka sama, jest niebywale silna, oryginalnie się ubiera, nie musi chodzić do szkoły i ma w głowie całe mnóstwo szalonych pomysłów. Trudno nie kochać Pippi – dziecka z wybujałą fantazją, które może wszystko!


1945 - Kerstin i ja
Bohaterkami są szesnastoletnie bliźniaczki, które przeprowadzają się wraz z rodzicami na wieś. Dziewczyny poznają smak życia w rytmie natury oraz sens pracy. To opowieść o adaptacji w nowym miejscu, pierwszych miłościach i przyjaźniach.


1946 - Detektyw Blomkvist
1951 - Detektyw Blomkvist żyje niebezpiecznie
Bohaterem jest trzynastoletni Kalle, który marzy o tym aby zostać detektywem. Wyszukuje w swojej szwedzkiej małej miejscowości o nazwie – Lillköping spraw, którymi mógłby się zająć. Książka pełna jest tzw. zagadek kryminalnych dla dzieci.

1947 - Dzieci z Bullerbyn
Wydaje mi się, że dzieci z Bullerbyn są drugą co do popularności książką pisarki. To moja ulubiona książka z dzieciństwa. Czytałam ją kilka razy. Szóstka mieszkająca obok siebie przyjaciół spędza beztroskie dzieciństwo, rozśmieszając swoimi pomysłami wszystkich czytelników – małych i dużych.

1949 - Nils Paluszek 
To opowiadanie o tym jak do smutnego chłopca Bertila przychodzi  Nils Paluszek, ludzik niewiele większy od zapałki.  Za pomocą czarodziejskiego zaklęcia chłopcy mogą razem bawić się w mysiej norce, miejscu w którym mieszka Nils.  To ciepła i rozbudzająca wyobraźnię opowieść o przyjaźni.

1950 - Dzielna Kajsa 
To tytuł zbioru opowiadań o pomysłowych i rezolutnych dzieciach. Tytułowa Kajsa to dzielna dziewczynka, która pomaga swojej babci w przedświątecznych porządkach.


1953 - Rasmus, rycerz Białej Róży 
Ta książka kończy serię o detektywie Blomkviście. Tytułowy Rasmus jest pięciolatkiem, który latem mieszka ze swoim tatą w małym miasteczku. Jego ojciec jest  sławnym naukowcem a Rasmus  poznaje miejscowe dzieci i marzy o tym, by zostać członkiem bractwa Białej Róży tak jak oni. Książka pełna wartkiej akcji.

1956 - Rasmus i włóczęga
Dziewięcioletni Rasmus z domu dziecka marzy aby znajdzie kogoś, kto go pokocha i zabierze do domu. Pewnego dnia zdesperowany i nieszczęśliwy Rasmus decyduje się na ucieczkę. W opuszczonej szopie poznaje Oskara – włóczęgę. Razem wyruszają na długą i niebezpieczną wędrówkę. To wzruszająca opowieść o poszukiwaniu miłości i szczęścia.

1957 - Rasmus, Pontus i pies Toker
To kolejna emocjonująca powieść detektywistyczna dla dzieci. Jest przepełniona zabawnymi historiami dwóch przyjaciół Rasmusa i Pontusa.
1954 - Mio, mój Mio
Jest to pełna czarów historia o przyjaźni, odwadze i tajemnicy. Opowiada o dziewięcioletnim Bo Wilhelmie Olssonie, którego wychowują przybrani, trochę niesympatyczni rodzice. W pewnym momencie chłopiec ze swojego smutnego, realnego świata  przenosi się w świat fantazji, która daje mu ukojenie i szczęście. 

1955 - Braciszek i Karlsson z dachu
1962 - Karlsson z dachu lata znów
1968 - Latający szpieg czy Karlsson z dachu
Karlsson to wielki przyjaciel dzieci, który posiada śmigło, dzięki któremu może latać po Sztokholmie i płatać psoty. Sprawia dzieciom wielką radość swoimi szalonymi eksperymentami. Spopularyzował stwierdzenie: „Grunt to spokój”!!

1958 - Dzieci z ulicy Awanturników
1961 - Lotta z ulicy Awanturników
Na ulicy Awanturników mieszka rodzeństwo, brat i dwie siostry, z których najmłodsza Lotta i jej ukochany miś Nisiek podbijają serca wszystkich czytelników. Ma w głowie całą masę szalonych, czasem niemądrych pomysłów, które trzeba jej wybaczyć ze względu na młody wiek!

1960 - Madika z Czerwcowego Wzgórza
1976 - Madika i berbeć z Czerwcowego Wzgórza
Siedmioletnia Madika to kolejna bohaterka z szalonymi pomysłami, która stara się nauczyć życia swoją młodszą siostę Lisabet. Przygody sióstr to dawka dobrej zabawy i śmiechu.

1963 - Emil ze Smalandii
1966 - Nowe psoty Emila ze Smalandii
1970 - Jeszcze żyje Emil ze Smalandii
Pięcioletni, rezolutny Emil każdego dnia zaskakuje swoją rodzinę kolejnymi niesamowitymi pomysłami. Jego niewiarygodna ciekawość świata wciąż przysparza mu kłopotów. Z jednych tarapatów wpada w kolejne. Rodzice często nie mogą sobie z nim poradzić więc wysyłają go za karę do drewutni. Emil jednak nawet tam się nie nudzi!

1964 - My na wyspie Saltkråkan
To wakacyjne przygody czwórki dzieci i ich roztargnionego ojca na wyspie, gdzie spotykają je zabawne ale też czasem niebezpieczne przygody. To dowcipna a zarazem wzruszająca opowieść dla trochę starszych dzieci.

1973 - Bracia Lwie Serce
To dla odmiany chyba najpoważniejsza książka autorki. Rozgrywa się ona w dwóch światach, w rzeczywistości i w fantastycznej krainie Nangijali. Bohaterami są bracia, 10-letni Karol i 13-letni Jonatan Lew. Jeden z nich umiera a drugi z tęsknoty przenosi się do pośmiertnej zaczarowanej krainy brata. Autorka porusza temat samotności i lęku przed śmiercią. 

1981 - Ronja, córka zbójnika
Główna bohaterka jest dzieckiem lasu, córką prawdziwego zbójnika. Akcja książki rozgrywa się w starym zamku oraz rozbudzającym wyobraźnię lesie, w którym mieszkają nie tylko dzikie konie ale nawet okrutne stwory takie jak Wietrzydła, Szaruchy oraz Mgłowce. Ronja zakochuje się w synu wroga swojego ojca a ich miłość łączy zwaśnione rody.

4 Kommentare:

  1. Brave Pippi, ausgestattet mit überschäumender Fantasie, lehrt Unabhängigkeit. Kinder aus Bullerbyn sprechen über Freundschaft. Nils Paluszek wartet auf dich, wenn du ihn im Bücherregal findest und ihm Sympathie gibst. Astrid Lingdrens Bücher sind zeitlos. In meinem Zuhause werden sie von Generation zu Generation weitergegeben. Ich empfehle sie allen. Grüße, Zdzisław www.krainslowa.blogspot.com

    AntwortenLöschen
  2. W szkole podstawowej jeszcze czytałam Dzieci z Bullerbyn i do dzisiaj wspominam bardzo miło. ;)

    AntwortenLöschen
  3. Uwielbiam jej książkę "Bracia Lwie Serce". Chociaż kiedyś wydawała mi się dziwna, obecnie z chęcią, co jakiś czas do niej wracam :)

    AntwortenLöschen