Montag, 18. Februar 2019

JAK OCALIĆ JĘZYK OJCZYSTY NA EMIGRACJI





W lutym jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To święto ustanowione w 1999 roku przez UNESCO. Ma ono pomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Według UNESCO niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. przepadło 250 języków. Brzmi bardzo poważnie. Myślę, że właśnie z okazji tego święta powinniśmy poddać się refleksji i pomyśleć, co robimy  aby ocalić język polski. Często jestem świadkiem tego, jak polski zanika w Niemczech. Nasz język ojczysty jest często niepielęgnowany, zapominany, kaleczony, mieszany z germanizmami, wstydliwy aż w końcu ostatecznie wyparty przez język niemiecki.
Dane statystyczne wskazują, że większość ludzi na świecie wychowuje się w rodzinach wielojęzycznych. To już nie  jest czymś nadzwyczajnym. Umysł dziecka z łatwością potrafi przyswajać kilka języków jednocześnie. Na pewno wszyscy słyszeliśmy to wielokrotnie. Dlaczego więc NIE WSZYSTKIE POLSKIE DZIECI MIESZKAJĄCE POZA POLSKĄ CHCĄ MÓWIĆ W JĘZYKU POLSKIM??

Rodzice wychowujący dzieci na emigracji wiedzą to co ja: BARDZO TRUDNO JEST WYCHOWAĆ DZIECKO DWUJĘZYCZNE. Niektóre dzieci z polskich rodzin nie chcą i nie potrafią ładnie wysławiać się w ojczystym języku swoich rodziców. Większość z nich nie pisze i nie czyta po polsku.
Jestem nauczycielem polonijnych dzieci, uczę także języka polskiego jako obcego dorosłe osoby pochodzące z polskich rodzin. Znam problem od środka. Wiem więc, co mówię. I przede wszystkim wiem, że NIE WYSTARCZY MÓWIĆ DO DZIECKA W JĘZYKU POLKIM, ABY BYŁO ONO W PEŁNI DWUJĘZYCZNE. 

OCALENIE OJCZYSTEGO JĘZYKA U DZIECKA WYMAGA MAKSYMALNEGO ZAANGAŻOWANIA RODZICÓW!!
Uwierzcie, że nie wystarczą polskie bajki i cztery godziny lekcji tygodniowo w sobotniej szkole. 

O zaletach dwujęzyczności pisałam TUTAJ – Wszyscy wiemy, że warto! 


Mam dla was kilka pomysłów, które mogą pomóc OCALIĆ JĘZYK POLSKI naszych dzieci!

1.    Czytajcie dzieciom polskie książki. Księgarnie internetowe ułatwiają do nich dostęp. Biblioteki coraz częściej proponują obcojęzyczne wydania. Są wśród nich również książki w języku polskim dla dzieci i młodzieży. Absolutne minimum to 15 minut dziennie!



2.    Twórzcie dobrą atmosferę wokół języka polskiego. Nauczcie dzieci w nim śpiewać, bawić się, śmiać się, krzyczeć itp. Nie mówcie: „Mów do mnie po polsku” tylko proponujcie „Porozmawiajmy w naszym języku”. Pokażcie, że język polski jest fajny i świetnie można się z nim bawić!



3.    Odwiedzajcie z dziećmi często Polskę. Podtrzymujcie silne więzi z rodziną. Móc porozumiewać się z kimś, kogo się kocha, to najlepsza motywacja do nauki języka.



4.    Zapiszcie dzieci w miarę możliwości do polskich szkół sobotnich, internetowych lub na różnego rodzaju warsztaty językowe w waszym mieście. Oferty są coraz bardziej różnorodne, każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Najlepiej w grupie dzieci, jeśli się nie uda, to poszukajcie nauczycielki oferującej prywatne lekcje.



5.    Spotykajcie się często z polskimi znajomymi. Znajdźcie dzieci, które wychowują się w podobnej sytuacji. Nie izolujcie się! Z językiem trzeba wyjść do ludzi. Dziecko powinno widzieć sens w używaniu języka. 



6.    Otoczcie dzieci językiem polskim. Proponujcie mu polskie audiobooki, gry, bajki i filmy. Pamiętajcie przy tym, o upodobaniach gatunkowych swoich dzieci. Niech to będzie coś, co lubią oglądać i słuchać też w drugim języku.



7.    Zapiszcie dziecko latem na kolonie w Polsce. Internet pomoże wam znaleźć coś odpowiedniego.



8.    Bierzcie czynny udział w życiu Polonii. Odnajdźcie stowarzyszenia polsko-niemieckie, grupy polskich rodzin, polsko-niemieckie przedszkola, grupy teatralne lub zabawowe, zgrupowania przy Polskich Misjach. Jeśli nie ma czegoś takiego w waszej okolicy, to koniecznie zorganizujcie je sami, zaczynając np. od ogłoszenia o wycieczce dla polskich rodzin!



9.    Szukajcie informacji na temat dwujęzyczności. TUTAJ moje propozycje pomocnych książek. Próbujcie różnych sposobów, aby motywować swoje dziecko. Czym będzie starsze, tym będzie trudniej. Dajcie mu dobry wzorzec. Opowiadajcie często o Polsce, odnajdujcie polskie miejsca, czytajcie polskie gazety i książki, oglądajcie polską telewizję, słuchajcie polskich piosenek i radia. Wzbudzajcie u dziecka zainteresowanie krajem, kulturą i tradycją. Postarajcie się, aby było dumne ze swojego drugiego języka.



10.  Spróbujcie namówić obcojęzycznego partnera/partnerkę do nauki języka polskiego! Wiem, że to będzie trudne, ale przecież różne rzeczy robi się z miłości, no i dla dzieci😊 Angażujcie swojego partnera w dwujęzyczność dzieci. To nie może być walka tylko jednego rodzica. Najwspanialsza sytuacja to taka, kiedy wszyscy w domu mówią w języku polskim, albo przynajmniej go znają!


POWODZENIA W OCALANIU

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen