Mieszkamy w Monachium ale z ciekawości sprawdziłam co czytają rówieśnicy mojego syna w Polsce. Lista lektur nauczania początkowego mile mnie zaskoczyła. Znamy już dużą część z tych książek a do innych chętnie zajrzymy. Chociaż wydaje mi się, że niektórych klasyków zabrakło, to jednak książek jest całkiem sporo jak na trzy najmłodsze klasy. Zaznaczono, że są to pozycje lektur do wspólnego i indywidualnego czytania. Rozumiem więc, że nauczyciel nie musi wszystkich przerabiać z dziećmi w klasie i po prostu proponuje je rodzicom do przeczytania w domu.
Podobają mi się współcześni polscy autorzy na tej liście i szeroki zakres tematyczny. Jest zabawnie, emocjonalnie a czasem poważnie. Są klasycy, są podróże i jest historia. Nie pamiętam dobrze jakie książki były lekturami wcześniej, może niektórych autorów faktycznie brakuje (na pewno Wandy Chotomskiej), no ale nie można mieć wszystkiego. Zachęcam do przejrzenia tej listy i zainspirowania się w wyborze książek dla dzieci. Zamieszkam krótki opis treści, dla szybkiej orientacji.
Podobają mi się współcześni polscy autorzy na tej liście i szeroki zakres tematyczny. Jest zabawnie, emocjonalnie a czasem poważnie. Są klasycy, są podróże i jest historia. Nie pamiętam dobrze jakie książki były lekturami wcześniej, może niektórych autorów faktycznie brakuje (na pewno Wandy Chotomskiej), no ale nie można mieć wszystkiego. Zachęcam do przejrzenia tej listy i zainspirowania się w wyborze książek dla dzieci. Zamieszkam krótki opis treści, dla szybkiej orientacji.
Hans Christian Andersen, Baśnie (do wyboru)
Baśni tego pana nie trzeba reklamować. Znają je dzieci na całym świcie! Brzydkie Kaczątko, Celineczka, Dziewczynka z zapałkami, Dzielny ołowiany żołnierzyk, Królowa śniegu, Księżniczka na ziarnku grochu, Nowe szaty cesarza.
Justyna Bednarek, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech
prawych i sześciu lewych)
To zabawna książka o szalonych skarpetkach, które za sprawą dziury pod pralką uciekały w świat i przeżywały niesamowite przygody.
Jan Brzechwa, Brzechwa dzieciom
Kolejny klasyk na liście lektur! Rymowanki Brzechwy są uwielbiane przez wszystkie dzieci. Na straganie, Pomidor, Kaczka dziwaczka, Na wyspach Bergamutach, Katar, Samochwała, Leń, Koziołeczek. Warto wspomnieć też Pchłę Szachrajkę , Lisa Witalisa albo Stalowego Jeża
Alina Centkiewiczowa i Czesław Centkiewicz, Zaczarowana zagroda
To mała książeczka o zagrodzie Pingwinów na Antarktydzie. Grupa polskich badaczy bada te rezolutne zwierzaki i ma z nimi sporo zabawy!
Waldemar Cichoń, Cukierku, ty łobuzie!
Cukierek to mały kotek, który zamieszkał z rodziną Marcela i daje im się we znaki swoimi szalonymi pomysłami. Narratorem jest sam główny bohater. To bardzo zabawne widzieć świat z perspektywy kota!
Agnieszka Frączek, Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą
To zabawna książka o życiu małego Juliana Tuwima. Autorka podejmuje się napisania dla dzieci biografii poety i już sam pomysł jest bardzo interesujący. Proza przepełniona jest anegdotami z dzieciństwa Julka i rymowankami.
Mira Jaworczakowa, Oto jest Kasia
Tę książkę pamiętam z własnego dzieciństwa. To opowieść o ośmiolatce, która ma starszego brata i malutką siostrzyczkę. Narracja skupia się na momencie, kiedy Kasia staje się starszą siostrą. Akcja rozgrywa się w szkole dziewczynki i jest skoncentrowana na emocjach związanych z pojawieniem się dzidziusia w domu.
Grzegorz Kasdepke, Detektyw Pozytywka
Tego sympatycznego detektywa i jego Agencję Detektywistyczną "Różowe okulary" polubiliśmy od pierwszego czytania. Autor tak zmyślnie konstruuje krótkie rozdziały, że dziecko samo musi domyśleć się rozwiązania zagadki detektywistycznej. Uwielbiamy zabawę z Pozytywką!
Leszek Kołakowski, Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?
Historia tej książki jest bardzo ciekawa. Napisał ją w latach 60-tych prof. historii i filozofii Leszek Kołakowski. Cenzura nie pozwoliła mu jej wówczas wydać i książka ukazała się dopiero po dwudziestu latach w drugim obiegu. Sama bajka jest bardzo zabawna, opowiada o nosorożcu, który jest smutny bo nie potrafi latać.
Barbara Kosmowska, Dziewczynka z parku
To trochę poważna i smutna książka bo opowiada o Andzi, której zmarł tata. Główna bohaterka stara się razem ze swoją mamą ułożyć życie na nowo, bez taty.
Maria Krüger, Karolcia
To jedna z tych książek mojego dzieciństwa, która do dziś wzbudza we mnie przyjemne wspomnienia. Karolcia i jej kolega Piotrek znajdują niebieski koralik spełniający życzenia. Z każdym spełnionym marzeniem koralik coraz bardziej blednie, więc dzieci starają się go bardzo rozważnie używać. Pamiętam, że finał tej książeczki jest bardzo piękny.
Astrid Lindgren, Dzieci z Bullerbyn
Szóstka dzieci z Bullerbyn bawi kolejne pokolenia dzieci i w ogóle się nie przedawnia. To pierwsza książka, którą kupiłam dzieciom gdy były jeszcze całkiem małe. Tak bardzo nie mogłam się doczekać, aby ją im przeczytać i wrócić w wyobraźni do Bullerbyn.
Hugh Lofting, Doktor Dolittle i jego zwierzęta
To opowieść o przesympatycznym Doktorze, który mieszka z ogromną gromadką zwierząt i potrafi z nimi rozmawiać. Gdy dowiaduje się, że jest potrzebny w Afryce wyrusza w podróż i czeka go mnóstwo zabawnych przygód. Kiedyś przeczytałam wszystkie 9 części z tej serii.
Marcin Pałasz, Sposób na Elfa
Tytułowy Elf to pies ze schroniska, który znalazł właściciela, ale bardzo tęskni za swoją siostrą. To pełna humoru opowieść o silnej przyjaźni człowieka z psem.
Joanna Papuzińska, Asiunia
To książka z serii tych, które opowiadają prawdziwe wydarzenia. Została wydana przy współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Opowiada o pięcioletniej Asiuni, która żyje w czasach wojny. Są to pięknie opowiedziane dzieciom wspomnienia autorki prof. Joanny Papuzińskiej.
Danuta Parlak, Kapelusz Pani Wrony
To pełne humoru cztery opowiadania o zwierzętach żyjących na łące, w lesie i ogrodzie. Kończą się zawsze mądrym przesłaniem.
Roman Pisarski, O psie, który jeździł koleją
Historia psa o imieniu Lampo, który podróżował włoskimi pociągami wydarzyła się naprawdę. Dzieci uwielbiają prawdziwe historie, dlatego czytaliśmy ją już dwa razy. Książeczka ta wzbudza dużo emocji, szczególnie w kryzysowych dla psa momentach.
Janina Porazińska, Pamiętnik Czarnego Noska
Tytułowy Czarny Nosek to sympatyczny Miś, który może jest trochę zagubiony i nieporadny ale za to bardzo uroczy. Książka pochodzi z lat 60-tych, nadal jednak pozostaje aktualna i podoba się dzieciom.
Maria Terlikowska, Drzewo do samego nieba
To opowieść o dzieciach, które zadomowiły się na drzewie przeznaczonym do wycięcia. Dzieci zaprzyjaźniają się z dorosłymi mieszkającymi przy drzewie i wspólnie udaje im się je uratować.
Julian Tuwim, Wiersze dla dzieci
Bez tych wierszy nie ma dzieciństwa.
Lokomotywa, Rzepka, Okulary, Bambo, Pstryk, Ptasie Radio, Kotek, Spóźniony słowik.
Barbara Tylicka, O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w
baśni i legendzie
To bardzo mądra książeczka, w której można znaleźć legendy dotyczące wszystkich polskich miast wojewódzkich i kilku mniejszych.
Danuta Wawiłow, Najpiękniejsze wiersze
Wiersze dla dzieci tej poetki są może trochę mniej znane niż Brzechwy czy Tuwima, na pewno jednak warto do nich wrócić i przeczytać:
A jak będę dorosła, Czego mi się chce, Człowiek ze złotym parasolem, Daktyle, Dziwna bajeczka, Urodzinki, Zapach czekolady
Łukasz Wierzbicki, Afryka Kazika
Historia afrykańskiej podróży Kazimierza Nowaka uwiodła moja dzieci. Tym bardziej, że książka jest pięknie wydana i zawiera prawdziwą mapę drogi, jaką przemierza główny bohater.
Łukasz Wierzbicki, Dziadek i niedźwiadek
To zabawnie opowiedziana prawdziwa historia niedźwiadka Wojtka, który brał udział w wielu bitwach m.in. w Iranie, Iraku, Palestynie czy we Włoszech.
Keine Kommentare:
Kommentar veröffentlichen