Donnerstag, 30. August 2018

Rozpisana Florka



TYTUŁ: Florka. Listy do Babci
TEKST: Roksana Jędrzejewska - Wróbel

ILUSTRACJE: Jona Jung
LICZBA STRON: 54
OPRAWA: twarda
FORMAT: 20 × 20,5 cm
WIEK: 3+
WYDAWNICTWO: Bajka 


Seria książeczek o Florce jest u nas w domu bardzo lubiana. Mała Ryjówka i jej niesforne rodzeństwo to bardzo sympatyczni towarzysze, z którymi zawsze bardzo szybko mija czas. Rozdziały nie są zbyt długie, dlatego można je zacząć czytać już nawet dwulatkowi. Bardziej wprawieni czytelnicy nie będą chcieli skończyć lektury po jednym rozdziale, bo są one tak wciągające, że chce się tylko więcej i więcej. Mi podobają się przede wszystkim dlatego, że dają możliwość aby pokazać dziecku jak można pisać listy i pamiętnik. Pod tym względem przygody Florki są absolutnie wyjątkowe! Zapiski Florki to pełne dziecięcych emocji opowiadania. Pokazują świat z perspektywy spostrzeżeń, lęków i radości przedszkolaka. Pierwszoosobowa narracja pomaga dzieciom w utożsamieniu się z bohaterką.



Za co kochamy Florkę:
Za jej zabawny, bezpośredni styl opowiadania
Za jej dobre serce
Za to, że podejmuje bliskie dzieciom tematy
Dlatego, że pokazuje jak radzić sobie z wyzwaniami, które czekają na dzieci
Bo jest pisana w formie listów lub pamiętnika
Za ładne i przyjazne dzieciom wydanie książeczek
Pozostałe książeczki tej Serii:
Florka. Z pamiętnika Ryjówki
Florka. Listy do Józefiny
Florka. Mejle do Klemensa
SERIAL: PAMIĘTNIK FLORKI

PROPOZYCJE  ZABAWY  Z  KSIĄŻKĄ
Pisanie dla starszych dzieci
Książeczki o Florce to doskonały materiał aby poćwiczyć z dzieckiem pisanie. Dzieci zazwyczaj lubią pisać w pierwszej osobie, dlatego listy lub pamiętniki idealnie się do tego nadają. 
1. List / Mail
Dajmu dziecku papeterię, jeśli nie mamy to koniecznie ładną kartkę i kopertę. Opowiedzmy najpierw o tym jak to było kiedy sami w dzieciństwie pisaliśmy listy a potem zaproponujmy aby dziecko napisało:
- do babci tak jak Florka
- do kuzynki lub kuzyna w podobnym wieku
- do wymyślonej przyjaciółki
- do nas (mama albo tata)
Idealnie nadają się do tego opis wakacji, ale może być to też relacja z urodzin, świąt, ciekawej lekcji w szkole, weekendu poza domem. Ułatwmy to zadanie najbardziej jak sie uda. Po pierwszym liście dziecko powinno dojść do przekonania, że to świetna zabawa. 
Napiszmy na kopercie adres, naklejmy znaczek i wrzućmy z dzieckiem list do skrzynki. Wyczekiwanie odpowiedzi jest chyba najbardziej ekscytujące.

2. Pamiętnik / Dziennik
Z pamiętnikiem może być również dużo zabawy, tym bardziej, że jest to długoterminowy projekt. Możemy na podstawie pamiętnika Florki bardzo dobrze wytłumaczyć, co znaczy zapisywać swoje wspomnienia. Mogą być z tego same korzyści więc zachęcam do podjęcia tego wyzwania. Już pierwszoklasiści uczą się zapisywania dat. Na początek dla malucha proponują jedną kartkę z siedmioma dniami tygodnia (aby codziennie zapisywał chociaż po jednym zdaniu). Jeśli się spodoba można założyć osobny zeszyt. Takie zapiski są fajną pamiątką po latach. 


Oglądamy listy do Babci:


Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen